על זמן, יופי, מוות ומישל פוקו: מאמרים ישנים-חדשים בארכיון

בזכות קורא נאמן שפנה אלי בפייסבוק גיליתי השבוע כמה חורים רציניים בארכיון המאמרים שלי מתקופת 'ניל'. שימו לב לשלושה מאמרים ישנים-חדשים שהשלמתי כעת (השלמות נוספות צפויות בהמשך):

 • מוות יפה: משאלת המוות בתרבות המערב (אחד המאמרים החשובים ביותר שלי מתקופה זו, שנכתב במסגרת תוכנית העמיתים של מרכז שלם, הבוחן את המוטיב החוזר של המשיכה אל המוות בשלבים השונות של ההיסטוריה המערבית, מיוון העתיקה ועד היום)
 • על זמן, יופי ומוות בין תרבות המערב והיהדות (מאמר זה הוא פיתוח של המאמר הקודם: חציו הראשון, סעיפים א-ה, הוא סיכום תמציתי שלו, וחציו השני, סעיפים ו-י, מהווה השלמה שלו המתמקדת ביהדות. אפשר לקרוא רק מאמר זה ולקבל את רוב הרעיונות, או לקרוא את הקודם ואת חציו השני של זה. מאמר זה זכה בפרס ע"ש הרי הרשון לכתיבה מסאית מטעם דיקן האוניברסיטה העברית).
 • מישל פוקו וקץ הליברליזם (נכתב כעבודה סמינריונית. הגותו של מישל פוקו משמשת נקודת פתיחה לדיון ביקורתי כללי בדבר הפיכת הליברליזם לערך העליון של תרבות המערב).

למי שלא יודע, בגיל 32 שיניתי את שמי מניל לניר (ליתר דיוק, שחזרתי את השם שהוריי העניקו לי בברית המילה). החלפת השם מסמלת עבורי מעבר מתקופה אחת בחיים לתקופה חדשה. המאמרים שכתבתי כ"ניל" מתעדים את המסע האינטלקטואלי והרוחני שלי מתרבות המערב אל היהדות. היתה זו תקופה של השראה עצומה שעזרה לי להסיע את עצמי מחיק עולמי המוכר אל עולם חדש ומופלא. כשאני קורא אותם היום אני מתפעם מעוצמת התובנות שזכיתי להם ומתחושת הבשורה שחשתי כשכתבתי אותם. אני ממש מרגיש שהם נכתבו בסייעתא דשמיא גדולה.

אני לא לגמרי מזדהה עם כל המאמרים האלו היום, אך שמתי אותם באתר משום שאני חושב שעשויה להמצא בהם תועלת לרבים, וכי הם מהווים חרך הצצה מעניין לתהליך של בעל תשובה אקדמאי המתמודד עם שאלות הגותיות שונות. וגם כי אני פשוט אוהב אותם!

 

8 comments

 1. קראתי את המאמר הביקורתי על מישל פוקו וליברליזם החברתי, אני חושב שהמאמר מפורט, עקבי וטוב, אם כי נראה לי שאתה נוטה להיתפס להגדרות של פרויד ורוסו, אולי מכיוון שיש בהם גישה סוציולוגית רחבה יותר, ולהתעלם מהשפעתו של ניטשה לדוגמא על הליברליזם הקיצוני.

  כמו כן, מאוד מעניין אותי האם אתה שלם עם ההגדרה שנתת לפיה אתה רואה את צורת המשטר הליברלי כעדיפה על כל משטר שאתה מכיר?
  והאם לדעתך הדבר עומד בקנה אחד עם ההשקפה המלוכנית היהודית?

  אהבתי

  1. כפי שכתבתי, אני באופן כללי כבר לא מזדהה עם מאמרים אלו, כולל עם האמירה שזה המשטר הטוב ביותר. ערך החופש עדיין מאד יקר לי, וגם במדינה תורנית הייתי רוצה הרבה חופש לכולם, אך כערך בסיסי, לא כערך עליון שכל השאר כפוף לו, בבחינת דרך ארץ קדמה לתורה.

   אהבתי

   1. ניר, העלית את המאמר שפרסמת בנקודה עם אריאל לביא, על יתרונה של המלכות על פני הדמוקרטיה?

    אהבתי

    1. אתה מתכוון למאמר הזה: https://nirmenussi.files.wordpress.com/2011/03/jewish-radicalism.pdf

     אך זה לא הנושא שלו והוא לא בא לדבר על יתרון המלוכה על הדמוקרטיה. הוא רק בא להגן (מפני מתקפה של נדב שנרב) על עצם השיח המהפכני-רדיקלי השוקל אלטרנטיבות, וזורק משפט על כך שאיננו מפחדים לחשוב גם על מלוכה. אך מאמר זה בהדרגה מצטרף למאמרים שאיני מזדהה עמם כל-כך, ואריאל לביא לדעתי עוד יותר. זה לא ממש מוביל לשום מקום, ועיקר העבודה היא בהצמחה הדרגתית בשטח (עם 'מקיף' של חשיבה מהפכנית מרחיקת לכת).

     אהבתי

   1. ניר- אל תיפגע, אך המאמרים של ניל כל כך עשירים ועוצמתיים עבורי, מה שאני מוצא פחות במאמרים כיום.
    אולי החזרה בתשובה לזרם מסוים, מכניסה אותך לסד מחשבתי צר? או כפי שהגדרת במאמר- הכלים צרים מדי להכיל את הרוח שזרמה בך אז?
    לא מנסה לנתח אותך. רק מנסה להבין את עצמי…

    אהבתי

 2. זכות גדולה להיות חופשי לטבוע בעושר האינסופי שכתיבותיך חובקות העולם מציעות.
  אני מתרגש כל פעם מחדש מרוחב היריעה, העומק, הליטוש, הציוריות והיכולת שלך לשזור את כל חלקי ההבנה אלו באלו לכדי מארג צבעוני ושלם שצבעוניותו העזה אינה גוברת על הקול הבוקע בנועם מתוך סיביו ומציע בבטחון עֲנָו כיוון.

  במסגרת הנסיון שלי להבין וללמוד את המסע הרוחני שעברת מצאתי את עצמי מסתקרן בנקודת הייחוס של מאמריך אל מול החלטתך לשמור מצוות (=השינוי חזרה לשם "ניר"?)
  אחרי מעט מחקר אפשר ללמוד שגיל 32 שלך מקביל לשנה הלועזית 2007 ומשם לגלות את היחס למאמרים שקדמו לשינוי השם. אבל אי-אפשר לעשות זאת כשממשיכים למאמרים של "ניר" שלהם לא מצורפת שנה לועזית.
  יהיה נחמד אם תדע לשחזר ולהוסיף. 🙂

  תודה רבה על השיתוף ועל הפתיחות. על ההזמנה המיוחדת לחדר האינטימי והשקט מחוץ למסיבה. 🙂
  זכות גדולה.
  אני מאמין שאפגוש אותך בהמשך חיי
  אורנתן

  אהבתי

כתיבת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s