איחוד התורה והמדע: ספר חדש ואירוע השקה

אנחת רווחה ענקית…

חלק מכם יודעים וחלק לא: לפני כמעט 13 שנים (!), התחלתי לעבוד על ספר בנושא תורה ומדע עם מורי הרב יצחק גינזבורג. זה התחיל בקטן: היה סמינר בַּנושא בבנייני האומה, והחלטתי לנסות לסכם ולפתח אותו. בתואר הראשון למדתי היסטוריה ופילוסופיה של המדע, אז היו לי כל מיני מחשבות איך אפשר להעשיר את תוכן השיעורים במושגים ורעיונות משם.

כתבתי סיכום באורך בינוני ושלחתי לרב. במשך כמה ימים הוא ישב ומילא את כל השוליים בהערות בכתב יד קטן וצפוף, ואז הזמין אותי לשבת אתו. קשה לתאר כמה מופלאות היו השעות האלו. הרגשתי כאילו קושרים אותי לטיל הטס במהירות האור ולוקחים אותי למסע בשמי הגלקסיה. טסנו הן מעל מחוזות שהכרתי וכעת ראיתי מזווית גבוהה יותר, והן מעל מחוזות שלא הכרתי כלל.

יצאתי מהפגישות עם שתי מסקנות ברורות: המאמר צריך להפוך לספר, ואני צריך להתחיל לעבוד עם הרב גינזבורג.

בשנים שחלפו עשיתי אתו ביחד כמה ספרים, אך הספר הראשון התגלה כעקשן מכל. כידוע, עם הבן הבכור עושים את כל הטעויות… מספר פעמים עזבתי אותו ואז חזרתי אליו והתחלתי מחדש. פרקים שלמים שנכתבו נגנזו ואחרים שוכתבו כליל. היו כמה רגעים שחשבתי שלעולם לא אסיים אותו. עד שלפני כשנתיים תפסתי את עצמי והתחלתי לשקוד על סיומו.

כעת בשעה טובה – אני כמעט לא מאמין שאני כותב את זה – הספר גמור. אורכו כ-600 עמודים והוא אוצר בלום של רעיונות מופלאים וססגוניים על טיבם של חכמת האל וחכמת האדם, ההיסטוריה שלהם, כיצד יש לחשוב עליהם ולחבר אותם, מה בין מדעי הטבע למדעי הרוח, מה תפקיד הקבלה בכל הסיפור, איך נראה איחוד התורה והמדע בתחומים ספציפיים (כמו חקר המוח או חקר צבעי הקשת), מה ההשלכות שלו לעתיד היהדות והאנושות, ועוד.

לחצו כאן לצפיה/הורדה של 50 העמודים הראשונים!

לרכישת הספר

למעשה, לא רק שהספר יוצא, אלא שהולך להיות אירוע השקה כפול – לו ולספר נוסף של הרב גינזבורג על תורה ומדע, באנגלית, עליו עבד חברי היקר הרב משה גנוט ושיצא לפני מספר חדשים. רשמו את התאריך: חמישי הבא, ג' סיון (6.6), אוניברסיטת בר אילן, שעה 14:00. יש להרשם מראש בלינק הזה. פרטים נוספים במודעה להלן. אשמח מאד לראותכם!

4 תגובות

  1. נשמע מעניין ומחכים מאוד. יישר כח גדול על העבודה וההשקעה!
    האם ניתן להזמין ולרכוש את הספר דרך האינטרנט?

    אהבתי

  2. גינזבורג חיבר את החוברת "ברוך הגבר", היה בין הרבנים שנתנו הסכמה ל"תורת המלך" שחיבר תלמידו יצחק שפירא, ואף נעצר מנהלית אחרי הטבח במערת המכפלה עקב הסתה לגזענות ונקמה. חשבתי שתמצא לך רב. אז חשבתי.

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s