ספר חדש! הנרות הללו: מאמרי התבוננות לימי החנוכה

מזל טוב מזל טוב! בשעה טובה ספר שעבדתי עליו בחדשים האחרונים יצא סוף סוף לאור. הנרות הללו: מאמרי התבוננות לימי החנוכה מאת הרב יצחק גינזבורג. הספר מורכב משמונה מאמרים מעמיקים, אחד כנגד כל יום מימי החנוכה, המוקדשים להיבטים השונים של החג ומסבירים אותם באמצעות מושגי פנימיות התורה. המאמרים מבוססים על שיעורים שמסר הרב גינזבורג בשנים שונות, בעיבוד ועריכה שלי.

unnamed

העבודה על הספר הזה היתה תקופה מענגת בשבילי. כל שיעור כזה הוא כמו פנינה כמוסה שהרב גינזבורג צלל לים פנימיות התורה כדי לדלות לנו אותה. המהלך של כל שיעור הוא מדויק ומסודר, שהעבודה שלי באמת היתה רק לפרוש את המהלך במלים פשוטות ובהירות, ולתת לתוכן להאיר בלי הפרעות.

במה עוסקים המאמרים?

המאמר הראשון, על צדיקים וגיבורים, הוא התבוננות ביחס בין אידיאל הצדיק ביהדות לאידיאל הגיבור, המשתקפים, בהתאמה, באור ובחום של נרות החנוכה;

המאמר השני, תהלוכת נרות, בוחן את מצוות נר חנוכה ביחס לשאר הנרות בהלכה (נרות המקדש, נרות השבת, נר ההבדלה ונר בדיקת החמץ), שמסתבר שיוצרים יחדיו מבנה מלוכד הרומז לתהליך רוחני;

המאמר השלישי, הנצחת וגם ירשת?, סוקר את חמשת מרכיבי ברכת "מסרת גיבורים ביד חלשים" כרומזים על ירישת התכונות המזוהות עם היוונים בידי היהדות. לשם כך הוא מקביל ביניהם לבין חמש הלכות המבדילות בין נר חנוכה לבין מנורת המקדש.

המאמר הרביעי, עזות דִקדושה, מזהה את מושג 'נשיאת ההפכים' כאיכות היהודית הייחודית אותה חוגג חנוכה, ומצביע על שלוש רמות של נשיאת הפכים ביהדות – מוטבעת, מורגשת ומושכלת.

המאמר החמישי, שמונת פני היֹפי, עוסק בתיקון אידאל היופי שהיה כה מרכזי לתרבות יוון, וסוקר שמונה בחינות של אסתטיקה כנגד שמונה המלים הנרדפות ליופי בשפה העברית.

המאמר הששי, אלוהי הפילוסופיה, משווה בין תפיסת האלוהות בפילוסופיה היוונית לעומת תפיסת האלוהות ביהדות, כפי שהן משתקפות בשני שמותיו העיקריים של האל – שם "א-להים" ושם "הויה".

המאמר השביעי, סובב כל עלמין, חוקר את הסודות הגלומים במשחק האופייני של חנוכה, הסביבון, שבמחולו המעגל את הריבוע מסמל את איחוד הטבעי והעל-טבעי. חוקי המשחק הקלאסיים נדרשים כגורלות שונים בחיים.

המאמר השמיני והאחרון, אור לגוים, מצביע על קשרים סמויים בין חנוכה לבין צום עשרה בטבת החל שמונה ימים אחריו, ומציע כי בעתיד יתאחדו שני החגים לחג המציין את הפיכת התורה לחכמה אוניברסלית שכל העמים מתאחדים לאורה.

הספר ניתן לרכישה בחנות המקוונת של ההוצאה, או בחנויות ספרי הקודש (לא הספקנו להוציא בזמן כדי להגיע לחנויות הכלליות…). אני מאד מאד ממליץ להספיק ולרכוש את הספר לחנוכה, ומקווה שתהנו מקריאתו לפחות כמו שאני נהנתי מהכנתו.

חנוכה שמח!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s