סימן חיים והודעה על בלוג חדש

נעלמתי קצת. מיד אחרי שיצא הספר עולמות (שעל צאתו הכריז הפוסט הקודם) נכנסתי לקיץ מסוחרר במיוחד, ופשוט לא היה לי אי של ישוב הדעת לשבת ולכתוב משהו. למעשה, הסחרחורת עדיין נמשכת, אך אני כבר מרגיש אותה מתחילה להאט, ומנצל את ההזדמנות לכתוב כמה מלים.

אחד הדברים שהתחלתי לעשות בקיץ הזה הוא לקבל על עצמי ללמוד את הדף היומי. למי שלא יודע, לימוד הדף היומי היה יוזמה של יהודי בשם הרב מאיר שפירא מלובלין, בשנת תרפ"ג (1923), לחלק את הגמרא ללימוד של דף ביום ולהנהיגו בקהילות רבות. מכיוון שבכל מסכתות הגמרא גם יחד יש בדיוק 2711 דפים, יוצא שמחזור אחד אורך כשבע וחצי שנים. במאה השנים שחלפו הסתיימו 12 מחזורים, כאשר משנה לשנה וממחזור למחזור גדל מספר הלומדים. היום בכל קהילה יהודית בעולם ניתן למצוא שעור של הדף היומי, כאשר כל הלומדים יודעים שכולם לומדים בדיוק אותו דף באותו יום.

לפני כחודש הסתיים המחזור ה-12 והתחיל המחזור ה-13, והחלטתי שהפעם גם אני קופץ על העגלה. כמובן, "אל יתהלל חוגר כמפתח", והלוואי הלוואי שאזכה להתמיד אפילו שנה, קל וחומר שבע וחצי שנים. אך בינתים, ברוך ה', ההרגשה נפלאה וממריצה. התחושה שלי היא שהלימוד הוא כמו להקיף את העולם בריצת מרתון (לא לחינם חבר שלי מכנה זאת "המרדף היומי"…): רצים ומתנשפים ללא הרף, אי אפשר לעצור, ואין זמן להעמיק באמת בשום ארץ או נוף; אך מצד שני, בסוף אתה יודע שטעמת ברגליים את היקף כדור הארץ, קלטת בקוים כלליים את האיכויות והצלילים של כל מקום. אם יום אחד תזכה להתעמק בסוגיה מסוימת, היא לפחות תהיה מוכרת לך, ותהיה מודע להקשר הכללי שלה בתלמוד כולו.

בכל אופן, כדי שבכל זאת הריצה לא תהיה סתמית, החלטתי לכתוב אחד לכמה זמן חידושים קטנים וגדולים שעולים לי מתוך הלימוד. ואם כבר כותבים חידושים, למה לא לפרסם אותם? לשם כך החלטתי להקים בלוג חדש, שכולו יהיה חידושים שעולים בדעתי, או שאני שומע מאחרים, על הדף היומי. שם הבלוג הוא רסיסי לילה: מבט לילי על הדף היומי (ההסבר לשם בדף האודות, שם), ואני שמח לבשר שיש בו כבר כמה וכמה פוסטים על עמודי החודש הראשון, כאשר מדי כמה זמן אני מוסיף עוד. בכלל, אני חושב שאם אתה רואה שאינך מספיק לנהל בלוג אחד, העצה הטובה ביותר היא פשוט להקים בלוג נוסף (וכן הלאה, שלישי ורביעי; אני בטוח שמתישהו מספר הבלוגים נהיה מספיק גדול כדי שפתאום יהיה זמן לכולם. ככה זה לפחות עם ילדים… :)).

אתם יכולים להכנס בלינק דלעיל ולגלול למטה להתחלה, או להתחיל מהפוסט הראשון ומשם להתקדם באמצעות החצים שלמעלה. שימו לב שבלוג זה פחות מושקע מהנוכחי. אין בו תמונות, והרעיונות מוסברים בתכלית התמצות, בלי לפתח או להסביר אותם יותר מדי. עם זאת, אני מקפיד לתרגם כל מה שבארמית לעברית, ולעשות את הדברים נגישים גם למי שעולם הלמדנות רחוק ממנו, עד כמה שאפשר.

שתהיה לכולנו שנה טובה ומבורכת. אני מקוה מאד – בלי שום נדר כלל, אך עם הרבה כוונה ורצון טוב – לחזור ולעדכן את הבלוג, שכעת הוא שני בלוגים, בתדירות גבוהה יותר משנה שעברה. להשתמע בקרוב!

תגובה אחת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s